dd
Inspirujące Kobiety Sukcesu Oferta Custom Publishing/Public Relations
Magazyn Okazje w sklepie PrezesKa!
Czy szczupła osoba może być… otyła?

Zazwyczaj otyłość kojarzy nam się z wyglądem i widocznym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednak nie zawsze tak musi być. Zdarza się, że szczupłe osoby cierpią na tzw. otyłość wewnętrzną. Poniżej wyjaśniamy zjawisko i radzimy jak mu zapobiegać.   

Otyłość wewnętrzna

MONW (ang. metabolically obese normal-weight) to zjawisko metabolicznej otyłości u osób z prawidłową masą ciała, wprowadzone do terminologii medycznej w 1981 roku. Przez wiele lat zespół MONW był bagatelizowany, szczególnie przez brak świadomości wśród pacjentów jak i lekarzy, ale także przez brak mody na profilaktykę i zdrowy tryb życia w ówczesnym czasie. Według obecnych statystyk, zespół MONW może dotyczyć ok 5-6% populacji, a z uwagi na niedoszacowanie nawet 20%!

Jak rozpoznać zespół otyłości wewnętrznej?

Bardzo dobrym i prostym narzędziem pomocnym w rozpoznaniu MONW jest analiza składu masy ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej, w której wykorzystuje się słabe impulsy prądu oraz pomiar obwodu talii (na wysokości pępka). Jeśli masa ciała jest prawidłowa, ale mamy nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu lub nieprawidłowe wyniki laboratoryjne glukozy czy lipidów oraz podwyższone ciśnienie tętnicze to powinniśmy podejrzewać zespół MONW.

– Osoby cierpiące na MONW to zazwyczaj osoby o nieprawidłowym sposobie żywienia, a także unikający aktywności fizycznej. Przy diagnozowaniu zespołu MONW powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej w obszarze brzusznym – czyli na tzw. otyłość brzuszną, kiedy to nasze ciało przybiera wygląd tzw. jabłka. Do kryteriów rozpoznawczych zalicza się również insulinooporność, niską beztłuszczową masę ciała, wysoki poziom stężenia trójglicerydów we krwi (TG), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz niski poziom cholesterolu frakcji HDL (tzw.dobry cholesterol). Dodatkowymi objawami mogą być: indeks masy ciała (BMI) niższy od 25 kg/m2, wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi oraz duży obwód talii, a także poziom masy tłuszczowej większy niż 30% – mówi dr n. med. Paweł Rajewski, Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition. 

Jak zapobiegać otyłości wewnętrznej?

Najlepszą formą leczenia otyłości metabolicznej u osób z prawidłową masą ciała jest zmiana stylu życia – zmiana nawyków żywieniowych, odpowiedni plan żywieniowy i regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu. Należy unikać tłustych potraw, solonych i słodzonych przekąsek oraz napojów gazowanych. Warto pamiętać o regularnym odżywianiu oraz spożywaniu pożywnych śniadań. Dla zabieganych pomocny może być koktajl odżywczy Formuła 1 Herbalife Nutrition dostępny w różnych smakach, który stanowi pełnowartościowy posiłek, a przygotowanie go zajmuje kilka minut. Kluczowym czynnikiem jest także aktywność fizyczna – bez niej ciężko mówić o zdrowym stylu życia. Aktywny wypoczynek wpływa bardzo pozytywnie zarówno na ciało, jak i na psychikę, ponieważ pomaga w rozładowaniu stresu kumulującego się w mięśniach.

Początek roku to sprzyjający czas na to, żeby przyjrzeć się swoim nawykom i podjąć kroki w kierunku zadbania o własne zdrowie!

Dr n. med. Paweł Rajewski

Członek Rady Naukowej Herbalife, zajmuje się diagnostyką i leczeniem otyłości oraz zaburzeń metabolicznych. Specjalista od chorób wewnętrznych, chorób zakaźnych, hepatolog, w trakcie specjalizacji z transplantologii klinicznej. Prowadzi badania naukowe nad etiologią, patogenezą i nowoczesnym leczeniem otyłości. Jako czynny lekarz, na co dzień pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. Dr n. med. Paweł Rajewski prowadzi Centrum Leczenia Otyłości i Zaburzeń Metabolicznych, jest też członkiem wielu medycznych
i edukacyjnych organizacji, m.in. Polskiego oraz Europejskiego i Światowego Towarzystwa Badań nad Otyłością, jak również Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Laureat wielu nagród, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Anioły Medycyny”, „Laur Pacjenta” oraz „SuperTalenty Medycyny”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *