dd
Inspirujące Kobiety Sukcesu Oferta Custom Publishing/Public Relations
Magazyn Okazje w sklepie PrezesKa!
Jak odnaleźć w sobie siłę radzenia sobie z porażkami i traktować je za naszego sprzymierzeńca?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Wszyscy doświadczamy porażek i mamy świadomość, że są one nieodłącznym elementem naszego życia. Niewielu jednak z nas ma na tyle odwagi i pewności siebie, aby traktować je jako kolejny krok na drodze do osiągnięcia celu. Większość z nas postrzega je wręcz odwrotnie – wstydzi się ich i upatruje w nich własną słabość.

Jak więc w obecnym świecie presji oraz wszechobecnej krytyki odnaleźć w sobie siłę radzenia sobie z porażkami i traktować je za naszego sprzymierzeńca? Radzi Joanna Marszał – Šesták, Life and Business Coach (na fot.).

Oto 4 strategie:

1.Nie utożsamiaj się z nimi

Tylko dlatego, że doświadczyłeś/-aś porażki (z Twojego punktu widzenia), nie oznacza, że to Ty jesteś porażką. Są to zupełnie oddzielne kwestie, a niestety wielu z nas zaciera granice pomiędzy nimi. Personalizacja porażki może siać spustoszenie w naszym poczuciu własnej wartości i pewności siebie. Porażka to tylko kolejna próba do znalezienia prawidłowego sposobu na robienie czegoś, a Ty jesteś tą osobą, która tego sposobu szuka.

Inspiracją może być dla Ciebie pewna kobieta, która w wieku 29 lat z powodu przemocy domowej rozwodzi się i samotnie wychowuje dziecko. Zawodowo pracuje jako sekretarka, ale ma problemy ze znalezieniem pracy, przez co żyje na zasiłku rodzinnym i ledwo wiąże koniec z końcem. Doprowadza ją to do depresji i ma myśli samobójcze. Terapię odnajduje w w pisaniu, jednak jej pierwsza powieść zostaje odrzucona przez liczne wydawnictwa. Po wielu próbach i roku poszukiwań, w końcu znajduje się małe wydawnictwo, które godzi się na publikację jej książki. Dziś J.K. Rowling jest milionerką, mamą 3 dzieci i mężatką, a jej książki o małym czarodzieju Harrym Potterze są światowym bestsellerem.

2. Pozbądź się potrzeby bycia lubianym

Nasza obawa przed porażką często zakorzeniona jest w naszym lęku przed opinią innych oraz utracie ich szacunku lub sympatii. Bardzo łatwo tracimy wiarę w siebie i swoje możliwości, gdy inni ludzie mówią o nas nieprzychylnie, szczególnie w sytuacjach, w których nie udało się nam dokonać czegoś zgodnie z założeniem. Musisz pamiętać, że to co jedna osoba uważa za prawdę o Tobie, wcale prawdą nie jest. Tylko Ty jesteś w stanie ocenić swoje własne możliwości. Nie pozwól więc, aby opinie innych osób niszczyły Twoje zaufanie do samego/-ej siebie oraz podważały Twoją zdolność do osiągnięcia sukcesu. Jeśli masz co do tego wątpliwości, warto wziąć przykład z takich osób jak Walt Disney czy Soichiro Honda.

Walt Disney, legenda animacji i filmu, nominowany do Oskara 59 razy, twórca takich postaci jak Myszka Miki, czy Kaczor Donald został zwolniony w pracy w gazecie ponieważ “brakowało mu wyobraźni i dobrych pomysłów”.

Soichiro Honda został odrzucony w procesie rekrutacji na stanowisko inżyniera w firmie Toyota. Nie mając pracy zaczął więc montować hulajnogi we własnym garażu i ostatecznie założył dobrze wszystkiem znaną firmą Honda Motor Company.

3. Traktuj je jako nauczycielkę

Najczęściej popełniamy błędy, kiedy robimy coś po raz pierwszy lub wtedy, kiedy jeszcze nie posiadamy wiedzy na dany temat. Warto więc spojrzeć na porażkę analitycznie i zadać sobie pytania: Dlaczego się nie udało? Co mogłem/-am zrobić inaczej? Czy niepowodzenie było całkowicie pod moją kontrolą? Po odpowiedzeniu sobie na te pytania i zebraniu faktów, cofnij się i zadaj sobie pytanie, czego się z tego nauczyłeś/-aś? Zastanów się, w jaki sposób zastosujesz tę nowo odkrytą wiedzę w przyszłości.

Thomas Edison jest idealnym przykładem na to, że ta strategia się sprawdza. Podobno podjął on 10 000 nieudanych prób zanim wynalazł działający prototyp żarówki. Na pytanie dziennikarza, jak radził sobie z tyloma porażkami odpowiedział “Nie odniosłem porażek. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań”.

4. Wypróbuj nowy punkt widzenia

Często nasze niezdrowe podejście do porażek wynosimy z domu. I kiedy tylko coś nam się nie udaje powtarzamy sobie: “jestem głupi/-a, słaby/-a, beznadziejny/-a, zawsze mi się nie udaje“. Takie myślenie nie tylko nam w niczym nie pomaga, ale jeszcze bardziej demotywuje nas do podejmowania dalszych prób. Warto więc zmienić swoją perspektywę i system przekonań, a przy każdym niepowodzeniu powtarzać sobie: “to że mi się nie udało oznacza tylko, że jestem bliżej do osiągnięcia sukcesu, jestem bardziej doświadczony/-a i mądrzejszy/-a o wiedzę, którą zdobyłem/-am dzięki tej sytuacji”.

Idealnie wyraził to król koszykówki, Michael Jordan “Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w mojej karierze. Przegrałem prawie 300 meczy. 26 razy powierzono mi finalny rzut o zwycięstwo… i nie trafiłem. W moim życiu zawiodłem nie jeden raz. I właśnie dlatego odniosłem sukces”.

Przeglądając wszystkie historie sukcesu, trudno jest znaleźć taką, która nie jest zarazem historią wielkiej porażki. Ludzie, którzy je odnieśli, to właśnie porażkę wymieniają jako kluczowy czynnik sukcesu, gdyż była ich motywacją i krokiem milowym na drodze do ich osiągnięć. Różnica między nimi, a przeciętną osobą polega na tym, że przestrzegali oni wyżej opisane strategie, i że się nie poddali. Nie bójmy się więc porażek i czerpmy inspirację z ludzi sukcesu, bo dzięki nim, my również mamy szansę zmienić świat na lepszy.

Joanna Marszał – Šesták. Life and Business Coach, od kiedy zdobyła swój dyplom coacha w Londynie wspiera kobieta w Polsce i za granicą w podejmowaniu decyzji o zmianach. Wierzy, że każda kobieta zasługuje na sukces i życie na własnych warunkach. W swoim innowatorskim programie NovaJa pomaga kobietom uwierzyć w siebie, zmotywować się do działania i zaprogramować się na sukces. Prywatnie propagatorka biegania i zdrowego stylu życia. Wraz z mężem i synkiem mieszka w Pradze.

kontakt: http://novaja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *