dd
Inspirujące Kobiety Sukcesu Oferta Custom Publishing/Public Relations
Magazyn Okazje w sklepie PrezesKa!
Wakacje last minute! Gdzie wybrać się na urlop we wrześniu? My polecamy Gruzję!

Dla większości z nas wakacje właśnie dobiegają końca. Czas wrócić do swoich obowiązków i codziennej rutyny. Są jednak osoby, które na długi urlop wybierają się właśnie we wrześniu. W wielu krajach jest jeszcze wtedy ciepło a popularne kurorty są mniej oblegane. 

Zazwyczaj wybieramy kierunek naszej podróży w zależności od tego jak chcemy spędzać czas – wylegiwać się na leżaku z opcją all inclusive czy aktywnie zwiedzać. Nie każdy kraj jednak może pochwalić się jednocześnie cudowną letnią pogodą, dostępem do morza i bogactwem kulturowym. Ale z pewnością takim miejscem jest Gruzja.

Gruzja poza niepowtarzalnym klimatem nad wybrzeżem Morza Czarnego, to pyszna kuchnia, zabytki z czasów przedhistorycznych, piękne kamienisto żwirowe plaże, wyjątkowo serdeczni ludzie oraz wyśmienite wino. I to właśnie gruzińskie wino i tamtejsze winnice to znak rozpoznawczy Gruzji, który coraz częściej przyciąga turystów z całego świata.

„Niepowtarzalność i unikalność gruzińskich win jest uwarunkowana niepoliczalną ilością miejscowych odmian winogron oraz unikalnym połączeniem gleby i warunków klimatycznych. W wyniku wielowiekowych doświadczeń każdy region posiada szczególny rodzaj wina. W Gruzji można spotkać zarówno tradycyjne lekkie, białe wytrawne wina, jak również nasycone kolorem czerwone. Znajdziemy tutaj również wina słodkie, a nawet lodowe (ice-wine). Dzięki wielowiekowej uprawie winorośli naród gruziński potrafił zachować ponad 500 autentycznych odmian, spośród których 38 jest wykorzystywane do produkcji win” – mówi Vano Makhniashvili, właściciel marki gruzińskich win Marani.

Podczas urlopu w Gruzji szczególnie warta do odwiedzenia jest winnica Kondoli. To właśnie tam w regionie Kakhetii rosną winogrona, z których powstaje pyszne Marani Saperavi – wino, od którego zaczyna się przygoda z gruzińską tradycją winiarską. Czerwone, wytrawne, regionalne, przekonuje do siebie pełnym aromatem i zrównoważonym smakiem. Winogrona kiedy dojrzeją, zbiera się i odszypułkowuje, a następnie tłoczy. Fermentacja odbywa się w kadziach z nierdzewnej stali, na naturalnych drożdżach i w kontrolowanej temperaturze 23-28C. Kolejne etapy produkcji trunku to 10-dniowa maceracja, zlanie znad osadu, fermentacja malolaktyczna oraz dojrzewanie – w kadziach z nierdzewnej stali, a następnie w butelkach. W efekcie tych procesów powstaje wino, które jest jedną z wizytówek Gruzji.

Gruzja to idealne miejsce do wypoczynku zarówno dla tych, którzy uwielbiają spędzać aktywnie wakacje, ale również tych którzy cenią sobie romantyczne wieczory z dobrym winem i pięknymi widokami. A dla koneserów wina to prawdziwy raj na ziemi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *