dd
Inspirujące Kobiety Sukcesu Oferta Custom Publishing/Public Relations
Magazyn Okazje w sklepie PrezesKa!
Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy

Świetny księgowy to skarb. Wie o tym każdy właściciel firmy. Jednak nawet najlepsi popełniają błędy. I co wtedy? Kto za nie odpowiada? Czy prawo chroni przedsiębiorcę, jeśli wina leży po stronie biura rachunkowego?

Bez względu na to, w jaki sposób i na jakich zasadach rozliczamy się z Urzędem Skarbowym poprzez księgowego – to właśnie my jesteśmy zobligowani w ciągu tygodnia od zawarcia umowy z biurem rachunkowym powiadomić o tym „skarbówkę”. Księgowy nie odpowiada za zobowiązania podatkowe klienta – to znaczy wyłącznie po naszej stronie leży odpowiedzialność podatkowa. Jeśli spotkały nas poważne problemy ponieważ np. podatek został zaniżony lub źle wyliczony, a to na naszą firmę ściągnęło kłopoty finansowe – możemy domagać się od księgowego odszkodowania, powołując na przepisy Kodeksu Cywilnego.

Kolejna sprawa to tzw. wadliwe prowadzenie księgowości. Biuro rachunkowe obdarzamy zaufaniem, powierzając dokumenty finansowe firmy. Tym samym to właśnie księgowy powinien dochować staranności, aby rachunkowość była prowadzona na najwyższym poziomie. Jeśli tak nie jest – w tym przypadku możemy domagać się odszkodowania. Warto wiedzieć, że każdy samodzielny księgowy czy też biuro rachunkowe powinno mieć ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane za prowadzenie księgowości. Zawsze warto poprosić o pokazanie tego dokumentu zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z księgowym.

Jakie najczęściej błędy popełniają księgowi? Są to m.in pomyłki w obliczeniach, zaniżenie zobowiązania podatkowego, nieterminowe składanie deklaracji, błędy w obliczaniu VAT-u, nieprzestrzeganie wymaganego prawem okresu przechowywania dokumentacji, nieprawidłowa klasyfikacja i wynikające z tego odpisy amortyzacyjne środków trwałych. Kłopotów może być, niestety, znacznie więcej…

Jak wybrać dobrego księgowego? Zasada naczelna – nie należy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ w konsekwencji możemy za jego usługi „słono” zapłacić. Dlatego warto:

– poszukać biura, które specjalizuje się w wykonywanej przez nas branży

– sprawdzić, jakie ma opinie „na rynku”

– zwrócić uwagę na jego kompetencję, czyli czy posiada np. tzw. certyfikat księgowego

– poprosić o aktualne ubezpieczenie OC

– zapytać, czy należy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej, te instytucje dbają o wysokie standardy pracy swoich członków

– upewnić się, czy w razie kłopotów i pilnych pytań możemy kontaktować się z nim w różnych godzinach, także np. wieczorem.

Bez względu na to, jak bardzo cenimy nasze biuro rachunkowe – zawsze warto trzymać rękę na pulsie i samemu co pewien czas przeprowadzać kontrolę oraz przeglądać dokumenty. Księgowość ściśle związana jest z naszymi pieniędzmi – lepiej dmuchać na zimne niż stracić je przez własne niedopatrzenie.

A już wkrótce przeczytasz na www.prezeska.pl wywiady m.in z niezwykłymi księgowymi, dla których praca to pasja i które w swojej branży odniosły spektakularny sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *